Co-curricular Activities

 

 

  KENDRIYA VIDYALAYA ONGC ANKLESHWAR  
  SESSION 2019-2020  
  CCA CALENDAR FOR PRIMARY  
       
MONTH DATE ACTIVITY (CLASS II-V) ACTIVITY (CLASS I)
       
APRIL 20/04/19                                      HOUSE MEETING
  27/04/19                         ENGLISH CALLIGRAPHY
       
JUNE 29/06/19              POEM RECITATION
       
JULY 06/07/19                     ENGLISH STORY TELLING
  20/07/19    HOUSE MEETING
  27/07/19    DICTATION
       
AUGUST 03/08/19   DRAWING
  17/08/19                             COLLAGE MAKING ENGLISH CALLIGRAPHY
  31/08/19                                      ORIGAMI ENGLISH POEM RECITATION
       
SEPTEMBER 07/09/19                  HINDI  POEM RECITATION HINDI POEM RECITATION
  21/09/19                       HINDI STORY TELLING HINDI STORY TELLING
  28/09/19                            NEWS READING HINDI CALLIGRAPHY
       
OCTOBER 05/10/19                           HOUSE MEETING HOUSE MEETING
              19/10/19                                     R ANGOLI MAKING BALLOON BURSTING
  26/10/19                       GREETING CARD FOR                               GRANDPARENTS DICTATION
       
NOVEMBER 16/11/19                       BEST OUT OF WASTE HAND PICKING
  23/11/19                             MEMORY TEST MEMORY TEST
  30/11/19                             EXTEMPORE BUN BITING
 
 
  HOUSE MASTERS AND HOUSE ASSOCIATES  
       
HOUSE POST NAME
       
SHIVAJI HOUSE HOUSE MASTER MR. UJMESH CHOUDHARY  
  HOUSE ASSOCIATE MRS. MANU AGARWAL  
       
TAGORE HOUSE HOUSE MASTER MR. SOHEL VOHRA  
  HOUSE ASSOCIATE MS. ANKITA PRASAD  
       
ASHOKA HOUSE HOUSE MASTER MR. LAXMAN VASAVA  
  HOUSE ASSOCIATE MRS. RITIKA UPADHAYAY  
       
RAMAN HOUSE HOUSE MASTER MRS. TASLEEM VOHRA  
  HOUSE ASSOCIATE MRS. SONAL PRAJAPATI  
       

PRIMRY STUDENT'S COUNCIL

 

 

 

 

S. NO

POST

NAME

CLASS

 

 

 

 

 

1

CAPTAIN (BOYS)

SHUBHAM TIWARI

V A

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

SHOURYA SHARMA

IV A

3

CAPTAIN (GIRLS)

AAKANKSHA YADAV

V B

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

JIGYASHA

IV B

 

 

 

 

 

SPORTS

 

 

 

 

 

 

1

CAPTAIN (BOYS)

ROHAN PARMAR

V A

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

DIVYESH JOSHI

V B

3

CAPTAIN (GIRLS)

JIYA

V A

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

RIDDHI

IV A

 

 

 

 

 

CULTURAL

 

 

 

 

 

 

1

CAPTAIN (BOYS)

AKHILESH SAHOO

V A

2

CAPTAIN (GIRLS)

SUSHMITA ROUTH

V A

 

 

 

 

 

HOUSE CAPTAINS

 

 

SHIVAJI HOUSE

 

 

 

 

 

1

CAPTAIN (BOYS)

AKSHAT

V B

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

HEMENDRA SINGH

IV B

3

CAPTAIN (GIRLS)

SOUMYA SINGH

V A

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

ADITI RAWAT

IV B

 

 

 

 

 

TAGORE HOUSE

 

1

CAPTAIN (BOYS)

VEDANT

V B

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

BHAVESH  MEENA

IV A

3

CAPTAIN (GIRLS)

SANGHMITRA KHATUA

V B

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

KRISTINA CHAVDA

IV A

 

 

 

 

 

ASHOKA HOUSE

 

1

CAPTAIN (BOYS)

AMIT SAH

V B

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

AMARJEET SINGH

IV A

3

CAPTAIN (GIRLS)

LAKSHMI

V A

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

MANSI ZALA

V B

 

 

 

 

 

RAMAN HOUSE

 

1

CAPTAIN (BOYS)

ANKIT NATH

V A

2

VICE CAPTAIN (BOYS)

OM ANANT BAVASKAR

IV A

3

CAPTAIN (GIRLS)

SONALI GAUD

V B

4

VICE CAPTAIN (GIRLS)

TAPODHARA PANDA

IV B

 

 

 

 

BHUMIKA

P.B. PRASAD

MANISH JAIN

 

CCA I/C

H.M

PRINCIPAL

 

 

 

 

 

STUDENT COUNCIL - SECONDARY SECTION

 

 

2019-20

 

 

BOY

GIRL

SCHOOL CAPTAIN

ABEL SAJI

XII SCIENCE

USHASHREE MANNE

XII SCIENCE

SCHOOL DISCIPLINE CAPTAIN

UDIT GUPTA

XII SCIENCE

ANKITA SARKAR

XII COMMERCE

SCHOOL SPORTS CAPTAIN

SURYA KANNAN

XII SCIENCE

ANKITA VERMA

XII COMMERCE

SCHOOLCULTURAL CAPTAIN

SHAUN VERGHESE

XII SCIENCE

SUSHMITA SAMANTA

XII COMMERCE

 

 

LIST OF HOUSE MASTERS AND MEMBERS OF HOUSES

SESSION: 2019-20 

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

MS. SAPNA BOHRA

HOUSE MASTER

MS. MONIKA KALSI

HOUSE MASTER

MS. SAMITA RANI

SHRI S.C YADAV

SMT. LEELAWATI MODI

SMT. KRISHNA NAG

SHRI C.P SINGH

SHRI ANIL KUMAR

SHRI PRAVEEN

 

MS. PRIYANKA

SMT. SONAL PATHAK

  

ASHOKA HOUSE

RAMAN HOUSE

SHRI VIKAS RANJAN

HOUSE MASTER

SHRI C.M SHARMA

HOUSE MASTER

SMT.SUMAN JAISWAL

SHRI VIVEK GUPTA

SMT.JYOTI BALANI

SMT. ALKA

SHRI PRADEEP MAKWANA

SMT. SEEMA

SMT.CHETNA DIXIT

MS. RUBINA

SMT. KIRAN

SMT. NISHA

  

 PREETI SHRIVASTAVA                              MANISH JAIN

       CCA I/C                                                        PRINCIPAL

 

SHIVAJI HOUSE